Nie je žiadnym tajomstvom, že aj mnohí slávni výtvarní umelci často hľadali inšpiráciu pre svoje diela v detskej tvorbe. Nečudo. Veď práve deti vlastnia to, čo im my - dospelí, môžme iba ticho závidieť. Svojský pohľad na svet, plný spontánnosti a fantázie. A také sú aj detské kresby. Úprimné a čarovné. Malí výtvarníci sa síce nehonosia akademickým titulom, svojou tvorbou však neraz presvedčia aj nekompromisný svet dospelých, aby ich bral naozaj vážne.
Výstava Ex libris Hlohovec 2007 už po jedenástykrát predstavuje širokej verejnosti tie najkrajšie návrhy a originálne knižné značky, ktoré tentoraz vytvorili deti zo 14 krajín Európy a Ázie. Organizátor medzinárodnej výtvarnej súťaže – Občianske združenie Ex Libris ad personam Hlohovec zvolil pre tento rok tému – Čarovný svet kníh. Svojím spôsobom je to nielen pocta malej úžitkovej grafike, ktorú exlibris predstavuje, ale aj symbolické otvorenie novej desaťročnice tohto populárneho podujatia. Neoddeliteľná spätosť s knihou, ktorú si majiteľ označí osobnou grafickou značkou – exlibrisom, sa stala aj múzou pre malých talentovaných umelcov. Po minuloročných témach, akými boli napríklad sny, cirkus a divadlo, či svetové vynálezy, dostala tentoraz priestor na inšpiráciu literatúra. O tom, že čarovný svet kníh sa stal pre deti výzvou, svedčí aj výstava najkrajších prác 11. ročníka súťaže, ktoré môžu návštevníci obdivovať v priestoroch Výstavnej siene Vlastivedného múzea na Rázusovej ulici do 3. novembra.
Ako nám prezradila predsedníčka združenia a zároveň aj dlhoročná členka poroty - Helena Pekarovičová: “ Návštevníci v nej nájdu originálne pohľady detí na knihu v rôznych podobách i postavičky z kníh. Iste spoznajú Pinoccia, pirátov z Ostrova pokladov a aj vajce sa tam niekde vydáva na vandrovku. A ak budú dobre hľadať, nájdu aj emócie, ktoré knihy v deťoch vyvolávajú.“
Výstave predchádza slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže, ktoré sa 5. októbra uskutoční v Dome kultúry. Podujatie sa okrem dlhoročnej tradície a pestrej mozaiky detských výtvarných prác, môže pochváliť aj vlastnou zvučkou a šikovnými mladými moderátorkami, ktoré sa postarajú o sprievodné slovo. „Tento rok bude ocenených 73 detí a 2 pedagógovia a väčšina si príde prevziať ceny osobne. Prídu deti z celého Slovenska, Česka, Estónska, Maďarska, Poľska, Ruska, Slovinska a Srbska.“ Podľa slov Heleny Pekarovičovej, medzi najpríťažlivejšie časti programu celého podujatia určite patrí tvorivá dielňa pre ocenených žiakov a ich učiteĺov: „ Rok čo rok má úžasnú atmosféru. Deti pod vedením pána Viktora Chrenka a jeho syna Víťazoslava prejdú celým tvorivým procesom grafickej techniky linoleorezu alebo linoleorytu. Pán Chrenko im vždy pripraví na line predkreslenú matricu, ktorú oni potom vyrezávajú až do finále, keď si vytlačia vlastnoručne vytvorený exlibris. A to majú najradšej. Zašpinení od tlačiarenskej farby a šťastní.“ Práve pán Viktor Chrenko je nielen nadšený zberateľ, skvelý grafik a autor mnohých exlibrisov. Zároveň je aj predsedom odbornej poroty, iniciátorom a predovšetkým dušou celého tohto jedinečného podujatia.
Mnohí tvrdia, že umenie je zázrak. Dobrý exlibris nie je len pekným obrázkom, osobnou značkou na obálke knihy, ale aj oknom do duše jej majiteľa. Pokúste sa ich vnímať nielen očami, ale aj srdcom. Otvorí sa pred vami svet plný fantázie. Tentoraz je to svet kníh, tak ako ho vidia deti. Čarovný svet.