7.10.2024 (SITA.sk) - Na mestskom opevnení v Prešove, ktoré je národnou kultúrnou pamiatkou, vlaje čierna vlajka.
Mesto sa ňou pripojilo k iniciatíve upozorňujúcej na zlý prístup ministerstva k obnove kultúrneho a historického dedičstva v mestách a obciach.
Uspeli aj slabšie hodnotené projekty
Mesto Prešov v tejto súvislosti kritizuje rozhodnutie ministerstva kultúry pri prerozdeľovaní dotácií v programe Obnov si svoj dom, kde podľa vedenia samosprávy nemali byť zohľadnené názory odbornej komisie programu.
Rezort takto nepodporil projekt Prešova na získanie prostriedkov na projektovú dokumentáciu obnovy historického hradobného múru v širšom centre mesta, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.
Primátor mesta František Oľha označil výber za selektívny, keď napriek úspešnému hodnoteniu 52-tisícového projektu získali zdroje aj oveľa slabšie hodnotené projekty.
Podľa ministerstva na podporu neexistuje zákonný nárok a hodnotenie odbornej komisie nie je jediným kritériom rozhodovacieho procesu.
Dostali iba všeobecnú odpoveď
Ako na pondelkovom tlačovom brífingu Oľha informoval, mestu ministerstvo v odpovedi na žiadosť všeobecne oznámilo, že projekt nepodporilo pre nedostatočné ohodnotenie, kvalitu projektu alebo nedostatok financií. Podľa primátora však ani jeden z uvedených argumentov rezortu nesedí.
„Právo ministerstvu kultúry rozhodnúť o pridelení dotácie neuberám, ani neupieram. Je to ich vec. Ale odvolanie sa na hodnotenie odbornej komisie a na nedostatok prostriedkov spôsobilo určité rozhorčenie našich zamestnancov, ktorí poctivo pracujú a pripravujú jednotlivé projekty,“ zdôraznil primátor, podľa ktorého sa takáto argumentácia nezakladá na pravde.
Podložil to grafmi získaných bodov a pridelených financií, z ktorých vyplýva, že mesto nezískalo podporu napriek bodovému ohodnoteniu 38 získaných bodov, no podporený bol aj projekt s najnižším hodnotením 28 bodov.
„Tých podporených projektov, ktoré mali ďaleko horšie bodové ohodnotenie ako Prešov, bolo viacero. Nehovoriac o tom, že podporené boli projekty zásadne vyššími sumami, ktoré boli horšie bodovo ohodnotené,“ skonštatoval Oľha.
Rozpadnutý múr opáskovali
Nesedí vraj ani odvolanie sa na nedostatok financií, keďže objem prostriedkov pridelený projektom s menším bodovým hodnotením bol oveľa vyšší ako mestom požadovaná suma 52 155 eur.
Zhruba 130 metrov dlhý hradobný múr patrí mestu, ale je súčasťou areálu, ktorý využíva Gymnázium Konštantínova 2 a rozpadnutý múr, ktorý museli opáskovať, je pre neho problémom.
Havarijný stav a odpadávanie kameňov a jednotlivých prvkov hradobného múru neumožňuje plnohodnotne využívať celý areál a bráni aj jeho rekonštrukcii.
„Niekoľko dlhých rokov sa snažíme aj my nejakým spôsobom podporiť opravu hradobného múru, ktorý nám komplikuje život. V tej vrchnej časti, nám vandali začali vybúravať časť múru a my to potom pracne zbierame a odvážame preč. Skutočne je to nebezpečné. Mali sme už niekoľko malých projektov na výstavbu multifunkčného ihriska, kde nám ale bolo oznámené, že pokiaľ sa nedá do poriadku múr, v podstate nemáme šancu, Akonáhle by sme tu niečo vybudovali a následne potom by sa opravoval múr, tak by to vyšlo navnivoč,“ upozornil riaditeľ gymnázia Stanislav Šanta.
Dotácie nie sú nárokovateľné
Ako v reakcii pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa ministerstva kultúry Petra Bačinská, hodnotenia komisie sú dôležitou súčasťou rozhodovacieho procesu, no nie sú jediným kritériom pre prideľovanie dotácií.
„Ministerka kultúry môže zasiahnuť do rozhodovacieho procesu ohľadom prideľovania dotácií v akomkoľvek rozsahu. Všetky zmeny a korekcie boli zrealizované na základe transparentného procesu a zohľadňovali strategické ciele programu Obnovme si svoj dom. Zároveň pripomíname, že dotácie z tohto programu nie sú nárokovateľné. Je to dobrovoľný príspevok štátu a nikto naň nemá zákonný nárok,“ skonštatovala vo všeobecnosti Bačinská.
Mesto už v predchádzajúcom období získalo dotáciu na projektovú dokumentáciu prvej časti opravy hradobného múru v neďalekej Záhrade umenia.
Z Programu Slovensko už má schválených aj zhruba 300-tisíc eur na jeho kompletnú obnovu, s ktorou práve začína.
Peniaze dajú z vlastných zdrojov
Ako uviedol primátor, mesto nebude čakať na ďalšie kolá výzvy a prostriedky na projektovú prípravu druhej etapy poskytne v budúročnom rozpočte z vlastných zdrojov.
„My určite nájdeme v rozpočte mesta prostriedky na opravu tohto múra aj bez podpory ministerstva kultúry, ale považoval som za potrebné povedať, že je naozaj nesprávne ignorovať rozhodnutie odbornej hodnotiacej komisie, a že takýmto spôsobom sa znevažuje odbornosť jednotlivých grantových výziev a podporných programov,“ dodal s tým, že samotná obnova môže stáť odhadom pol milióna až milión eur a budú na ňu takisto hľadať externé zdroje.
Viac k témam: Dotácie, mestské opevnenie, Národná kultúrna pamiatka
Zdroj: SITA.sk - Mesto Prešov vztýčilo na hradobnom múre čiernu vlajku a kritizuje ministerstvo kultúry za neschválenie dotácie © SITA Všetky práva vyhradené.
Z regiónu
Správy