Pešia zóna tvorí súčasť Ulice M. R. Štefánika a mesto ju dalo vybudovať pred siedmimi rokmi počas vedenia Jána Dlhopolčeka. Výstavba, ktorej súčasťou bola rekonštrukcia vtedajšej Školskej ulice (dnes Starý rínok) stála takmer 25,5 milióna korún (vyše 840-tisíc eur). Verejnú súťaž vyhrala firma Staveko. Mimochodom, tá sa počas minulej éry dostala ku všetkým významnejším zákazkám v Hlohovci.
Výstavba zdvihla vlnu nevôle. Dôvodom sa stali nariadenia zasahujúce najmä do života obyvateľov a podnikateľov z pešej zóny. Vstup autom po desiatej do vlastných dvorov začala riadiť mestská polícia, ktorú bolo treba telefonicky požiadať o spustenie blokovacieho stĺpika. V lokalite sa zakázalo státie vozidiel, ale hlavu v smútku mali najmä obchodníci, keďže zásobovanie sa obmedzilo od piatej do desiatej hodiny. Miestni preto spísali petíciu, kde vyjadrili nesúhlas s novými pravidlami a prekážkami v hornej časti ulice. Zároveň požiadali primátora o stretnutie.
Pre formálne nedostatky petíciu radnica posúdila len ako žiadosť a namiesto stretnutia zaslala sťažovateľom písomné stanovisko. V ňom sa okrem iného uvádza, že mesto počas príprav aj realizácie stavby poskytlo Hlohovčanom všetky informácie, ako aj priestor a čas na prípadné výhrady. „Občania neprejavili dostatočný záujem, pešia zóna nebola pripomienkovaná, inými slovami súhlasili,“ stojí v liste od magistrátu z decembra 2004.
Reakcia nedala na seba dlho čakať. Na najbližšom rokovaní poslancov vystúpil František Knotek, vlastník domu a papiernictva na Štefánikovej ulici. Iniciátor sťažnosti označil odpoveď za ukážku byrokracie s tým, že poukazovanie na nezáujem je iba výhovorkou: „Dá mi niekto vedieť aké dopravné značenie, zákon a paragraf mi zabraňuje vstup do vlastného bydliska?!“
Radnica oponovala, že zásuvný stĺpik neslúži na zabránenie, ale operatívny vstup majiteľov a obdobné pravidlá sú bežné aj inde. Pán Knotek sa vtedy vyjadril, že nariadenia zjavne pre všetkých neplatia, keďže na pešej vídavať stojace autá a to aj rovno pod bezpečnostnou kamerou. Zároveň navrhol, aby vlastníci mohli vozidlami vstupovať zo spodnej časti ulice.
Nestalo sa. Atmosféra sa dokonca vyhrotila natoľko, že pán Knotek, ktorý nemienil ustúpiť, skončil na policajnej stanici a o Hlohovec sa začali zaujímať aj celoštátne médiá. Primátor s dotknutými obyvateľmi odmietal diskutovať a časom by sa mohlo zdať, že ľudia zo Štefánikovej definitívne zložili zbrane.
Po voľbách sa ale vytrvalý Hlohovčan rozhodol opäť prehovoriť a požiadal primátora o stretnutie: „Myslím, že keď nastúpil pán Dvoran, zadujú nové vetry a mesto bude konečne slúžiť občanom.“ Podľa neho pešia ničí život všetkým, ktorí tam bývajú a podnikajú: „Niektoré prevádzky sa už odsťahovali, iné horko-ťažko prežívajú.“ Priznáva, že tržby im klesli o 30 percent a tvrdí, že ostatní sú na tom podobne. Hlavný problém vidí najmä v čase vymedzenom pre zásobovanie a navrhuje úpravu od šiestej do dvanástej hodiny. Ak im po desiatej dovezú tri palety tovaru, považuje za absurdné nosiť to z parkoviska. Ďalším mínusom je, že dnes všetci radšej nakupujú tam, odkiaľ to majú k autu pár krokov.
Podobný názor má aj majiteľ susedného železiarstva Jaroslav Radovský, ktorý pešiu zónu vidí ako nešťastné riešenie: „Mali ju vybudovať napríklad na námestí, kde sú historické budovy aj zeleň poskytujúca tieň. Tu mohla byť jednosmerka s hrebeňovým parkovaním.“ Pán Knotek tvrdí, že zo Štefánikovej sa stala krčmová ulica: „V nedeľu je plná zvratkov a sem-tam sa nájde aj špak od marišky.“ Spomína, ako im opilci prehodili fľašu do dvora a poškodili auto. Žiada preto, aby mestská polícia posilnila hliadky.
Náčelník Jozef Šoka uznáva, že nejaké prípady sa vyskytli, ale zároveň dodáva, že na Štefánikovej k výraznejšiemu porušovaniu poriadku nedochádza: „Hliadky sú zvýšené cez piatky a soboty, ale vzhľadom na pohyb osôb je to tu primerané.“ Malou útechou pre tunajších možno bude, že na nejaký čas je zažehnaný problém s vyvolávaním na políciu. Zásuvný stĺpik je totiž pokazený a 8 500 eur na jeho opravu zatiaľ do rozpočtu neprešlo.
Peter Dvoran tvrdí, že stretnutiu s obyvateľmi sa nebráni. Podľa neho sa však zavedené pravidlá nelíšia od nariadení v iných mestách. Jediná výnimka, ktorú povolil, sa vzťahuje na prevádzky s čerstvým mäsom a zákuskami. Tie majú zásobovanie neobmedzené: „Ostatné som zakázal. Iný tovar si bude musieť odniesť každý sám na rogle alebo niečom inom.“
Na jednej strane je tu pešia zóna, ktorá musí mať jasné pravidlá, aby skutočne slúžila účelu. Na strane druhej sú tu ale majitelia domov a obchodov, ktorí majú právo na pokojný život a podnikanie. Ako, kedy a či vôbec nájdu ľudia zo Štefánikovej s mestom spoločnú reč vás budeme informovať.