Na havarijnom stave vodovodnej siete v Hlohovci sa podpisujú najmä azbestové potrubia. Tie dosahujú takmer 6,5 kilometra a sú už za hranicou životnosti. Každoročne preto vychádza množstvo vody nazmar. Obavy medzi Hlohovčanmi však vzbudzuje i samotný materiál. Je všeobecne známe, že azbest je pre ľudský organizmus vysoko škodlivý. Majú sa teda ľudia strachovať, keď pijú vodu z takýchto potrubí?
Ako prezrádzajú odborné pramene, azbest je názov pre skupinu vláknitých minerálov vyskytujúcich sa v zemskej kôre. Pre svoje mimoriadne vlastnosti sa uplatnil v mnohých priemyselných odvetviach. Kedysi sa z azbesto-cementového materiálu vyrábali aj vodovodné rozvody. Tie v Hlohovci budovali ešte v 50-tych rokoch minulého storočia a vodou zásobujú domácnosti na 19 uliciach v centre mesta.
Bernolákova, ČSA, F. Kráľa, Hlohová, Hurbanova, Krátka, 9.mája, Mierová, Nitrianska, Palárikova, Podzámska, Puškinova, Pribinova, Radlinského, Rázusova, Školská, Tolstého, Továrenská, Zábranie
Dnes už je u nás používanie azbestu zakázané. Ide totiž o silne karcinogénnu látku. Nebezpečenstvo predstavujú malé rozmery jeho vlákien. Pri mechanickom poškodení sa ihličky dostávajú do vzduchu a odtiaľ ľahko preniknú do pľúc, kde môžu spôsobiť rakovinu. Naskytá sa teda otázka, či sú podobnému riziku vystavení i ľudia, ktorí každodenne používajú vodu z azbestových potrubí.
„Takéto potrubia sú už skôr raritou, ale sem-tam sa ešte nájde nejaká zabudnutá vetva,“ hovorí Miroslav Machata z Národného referenčného centra v Nitre, ktoré sa problematikou vláknitých prachov zaoberá. Podľa jeho vyjadrení, riziko z azbestu hrozí iba pri vdýchnutí. „Dlhodobým sledovaním obyvateľstva zásobovaného vodou z takýchto rozvodov sa nepotvrdili nijaké vedľajšie účinky. Čiže, keď prejde cez zažívací trakt, nemá absolútne žiadny vplyv a zdraviu neškodí,“ ozrejmil odborník.
V dôsledku strát sa však Hlohovčania obávajú i útoku na svoje peňaženky. Úniky predstavovali vlani takmer 40 percent, čo je v prepočte zhruba 300 tisíc eur. Straty sa preto podpisujú nielen na kvalite zásobovania, ale i cene vodného. „Cena vody je tvorená z viacerých položiek, pričom jednou z nich sú i straty. Do ceny vody sa nepremieta celá výška strát na potrubí, ale len ich primeraná časť,“ uviedol Jozef Vavro, šéf Vodárenských a technických služieb v Hlohovci, ktoré distribúciu pitnej vody v meste zabezpečujú.
Cenu vody odsúhlasuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a straty na dodávkach mestská spoločnosť dlhodobo vykrýva z iných obchodných činností. Faktom ale ostáva, že ak by sa enormné straty znížili, obyvatelia by to pocítili i na účtoch za spotrebu.
Na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva sa poslanci zhodli, že problém je nutné riešiť. Zaujímalo nás, ako sa situácia vyvíja. „Naša spoločnosť otestovala a následne zakúpila prístroj, ktorým v týchto dňoch postupne monitorujeme celú vodovodnú sieť v Hlohovci,“ informoval Vavro. Po komplexnej kontrole mestská firma vyhodnotí najporuchovejšie úseky, stanoví priority rekonštrukcie i výšku potrebných investícií. Ako ďalej uviedol, v súvislosti s možnosťami financovania už prebehlo viacero rokovaní s bankami. „Až na základe konkrétnej ponuky bude možné rozhodnúť, či je naša spoločnosť schopná splácať prípadný uver, alebo nie,“ dodal konateľ s tým, že viac svetla do celej problematiky vnesie práve výsledok monitoringu.