„Cítim sa, akoby som bol nejaký komparz kabaretného predstavenia Mestského úradu v Hlohovci.“ Takto počas ostatného zasadnutia poslancov okomentoval výberové konanie na post náčelníka mestskej polície Ľuboš Richter. Po novom by ale Hlohovčan nemusel svoje kritické vyjadrenie dorozprávať až do konca. Radnica totiž prichystala novelu rokovacieho poriadku, ktorá vystúpenia občanov obmedzuje. O tom, či dodatok prejde, rozhodnú na svojom najbližšom zasadnutí poslanci.
V tomto prípade nejde o prvú spornú úpravu. Tá predošlá, ešte z čias primátora Jána Dlhopolčeka, rozdelila novinárov na dva tábory. Oficiálne neprizvané médiá posadili na miesta, kde sa môžu počas zasadnutia zastupiteľstva výhradne zdržiavať. Hlohovskej televízie, ktorá pracuje na žiadosť mesta, sa obmedzenia nedotkli. Diskriminačné nariadenie sa i napriek kritike Slovenského syndikátu novinárov stalo skutočnosťou a platí dodnes.
Momentálne je na stole ďalší, nemenej prekvapivý návrh. Tentoraz si vedenie mesta posvietilo na občanov. Ak by tunajší parlament dodatok odklepol, predsedajúci by im mohol: „...odňať slovo v prípade, že príspevok dehonestuje primátora, poslancov MsZ, zamestnancov Mesta Hlohovec, resp. iných občanov mesta alebo prednášané skutočnosti sú zrejme nepravdivé, zavádzajúce, predstavujúce rozporuplné, ťažko overiteľné skutočnosti alebo neobjektívny názor občana na veci verejné.“ Ako sa ďalej píše v podkladoch, vyjadrenia občanov sú ohraničené 10-minútovým limitom a vo verejnej diskusii môžu vystúpiť iba raz.
Reakcie nenechali na seba dlho čakať. „Touto absurdnou zmenou rokovacieho poriadku dalo vedenie mesta jasne najavo, čo si myslí o svojich občanoch. Nepotrebuje ich, obťažujú ich, treba im zavrieť ústa,“ napísal vo svojom blogu aktivista Miroslav Kollár, ktorý sa, podobne ako ďalší prispievatelia diskusného fóra, odvoláva i na ústavou garantovanú slobodu prejavu. „Primátor aj celý mestský úrad sú platení z našich daní a sú povinní nás počúvať,“ reagoval iný čitateľ. „Toto je už vážne koniec,“ rozhorčil sa ďalší. Pobúrení Hlohovčania sa pýtajú, kto vlastne posúdi, čo ešte je a čo už nie je objektívny názor na veci verejné.
Stalo sa pravidlom, že primátor Peter Dvoran na otázky verejnosti počas zastupiteľstva nereaguje. Odpovedá až prostredníctvom lokálnej TV s časovým odstupom a bez možnosti konfrontácie. Zastaviť občiansky prejav ako neobjektívny však bude oprávnený ihneď. V jednom zo svojich pamätných prejavov povedal, že chce ľudí spájať, nie rozdeľovať. Zásahmi do verejných vystúpení sa mu to ale určite nepodarí.
Treba si položiť otázku, prečo sa vedenie k tomuto kroku odhodlalo. Strohá dôvodová správa prezrádza len toľko, že sa tak deje na základe požiadaviek poslancov. Je evidentné, že silnejúce prejavy občianskeho nepokoja začali ležať niekomu v žalúdku. Olej do ohňa prilieva aj ich následná medializácia. Tak čo s tým? Voľby sa blížia každým dňom, a preto jednoducho treba kritické hlasy umlčať.
Ak návrh prejde, primátor dostane do rúk silný nástroj, ktorý bude môcť bez ďalšieho vysvetľovania použiť. Tendencie skrotiť vystúpenia verejnosti sa už objavili aj pred touto iniciatívou. Dvoran, neraz i s podporou spriazneného poslanca Jána Libanta, zvykne ľudí upozorňovať najmä na časový limit. Právomoci využil aj pri schvaľovaní prvej úpravy svojho platu či počas odvolávania bývalého šéfa bytového hospodárstva, kedy nepripustil žiadnu diskusiu.
Určite bude zaujímavé sledovať, ako sa k aktuálnemu návrhu postavia poslanci. Postoj uvedomelých obyvateľov je jasný. Jeden z nich apeluje aj na ostatných Hlohovčanov: „Vyzývam všetkých, ktorí si ctia ÚSTAVU SLOVENSKEJ REPUBLIKY a ZÁKLADNÉ ĽUDSKÉ PRÁVA A SLOBODY, aby prišli na zasadnutie mestského zastupiteľstva dňa 13. 2. a tam vyjadrili svoj nesúhlas s týmto nezmyslom.“